Haydarpaşa'ya neler olacak?

| 21 Aralık 2009 Pazartesi


Haydarpaşa ben liseye girdiğimden beri -ki bu yaklaşık 8 sene önce- bir değişime uğrayacak dedikoduları ile yaşamakta. Ben o zamanlar okula giderken ve okuldan dönerken trenleri kullanan bir mahçup taze olarak Haydarpaşa'ya gerçekten âşık olduğumu söyleyebilirim. İstanbul'un en güzel mimari yapılarından biri olan Haydarpaşa eski Türk filmlerinde Anadolu'dan İstanbul'a göç eden "fakir ama gururlu genç"lerin ilk durağı ve "taşı toprağı altın İstanbul"un ilk gördüğüdür. Ancak Haydarpaşa'nın önemi bununla da bitmez. Alman mimarisinin kusursuz bir örneği olan Haydarpaşa aynı zamanda Cumhuriyet'in "demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan" sloganının da bir parçasıdır -ki bütün demir ağların o dönemde örüldüğünü göze alırsak o zamanda kalmıştır-

Sonuç olarak Galataport gibi Haydarpaşa da bir sürü dedikodu, ihale, karmaşa, kargaşa sonucu otel, alışveriş merkezi, finans merkezi gibi bir şeyler hâline getirilecek gibi gözüküyor. En son habere buyrun burdan bakın.

"Haydarpaşa Projesi onaylandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında 2007'de imzalanan protokolle hazırlıklarına başlanan Haydarpaşa Gar ve Liman Dönüşüm Projesi'nin plan tadilatı İBB Meclisi'nin onayından geçti. Plana göre; Haydarpaşa garı ve çevresinde bulunan tarihi yapılar turizm ve ticaret merkezi olacak. Yapılar 6 kat ile sınırlandırılacak. Ayrıca Haydarpaşa Garı otel olarak da hizmet verecek. Harem Otogarı ise fuar ve festival alanı; Toprak Mahsulleri Ofisi'nin siloları da kültür ve sanat merkezi olacak."

0 yorum: