AH OH @ Non

| 7 Haziran 2010 PazartesiNon'un yeni sergisi LGBTT Onur Haftası'na ithafen "ğ" küratörlüğünde düzenleniyormuş. Bir de bu sergiye bağlı parti ve panel varmış. Parti DJ'i yüzünden hiç çekici gelmese de paneldeki isimler çok göz alıcıymış. Yani neymiş, bu sergiye ve panele gidilmeliymiş. Parti içinse bir kez daha düşünülmeliymiş.

"AH OH isimli sergi projesi antlaşmalar hukuku olarak özetlenebilecek, antlaşmaların korunması ilkesine dayanan bir kavram olan Ahde Vefa'dan (Latince Pacta Sunt Servanda*) yola çıkarak kavramsal bir tartışma zemini öneriyor. Bu tartışma zemini Ahde Vefa'nın esinlendirdikleri ile vaat, sadakat, güven, aile, mahremiyet, cinsellik ve ahlak gibi sosyal yapıların dönüşümünü sorgulamayı amaçlamakta. AH OH aşkın politikası, arzunun ritüelleri, ahlakın çıkmazları ve kaçınılmaz olarak varoluşumuzun psikanalitik dinamikleriyle uğraşan işleri biraraya getiriyor. Verilen sözleri tutmanın imkansızlığını, söz vermenin ihtiyaç halini de dile katarak çalışan sergi, izleyiciyi kişisel-politik bir yüzleşmeye davet ediyor ve soruyor: "Ne zaman söz veririz, verdiğimiz sözleri ne zaman bozarız -kendimizi yeniden yapılandırmak için? "

"ğ", 18.İstanbul LGBTT Onur Haftası'nın programında yer alacak bir tartışma panelini (Zeki Müren'i seviniz!), haftanın düzenleyicileriyle beraber örgütlüyor. Bu panel aracılığıyla "ğ" alternatif toplumsal ahlak modelleri, vaatlerin kamusal / özel alandaki yansımaları ve ihlalleri ile ilgili ucu açık ortak bir zemini yaratmayı hedefliyor.

*Almanya Başbakanı Merkel'in kabinesinde liberal kimliğiyle Dışişleri Bakanı olarak yer alan Guido Westerwelle, 2010 Ocak ayında Türkiye'yi ziyaret etti. Türkiye'nin AB üyeliğine destek veren Westerwelle'nin Türkçe öğrendiği ilk 'şey' Pacta Sunt Servanda'nın Türkçe karşılığı olan Ahde Vefa oldu. Bu jest, ziyaretin ironisini olduğu kadar, Westerwelle'nin oportünist tavrını da ortaya koydu.

"ğ" Berlin/İstanbul arasında yaşayan, eleştirel ve performatif bir küratörlük yaklaşımı ile queer politika üzerine çalışan bir birlikteliktir. İsmini Türk Alfabesinin 9. Harfi olan yumuşak g'den alır."PARTİ MADI CLARA live
08 Haziran Salı, 2010
22:00 - 01:00 @ Lokal
dj performans: ece ö.

PANEL "Zeki Müren'i Seviniz! "
24 Haziran Perşembe, 2010
14:30 @ Garajistanbul
Katılımcılar: Özlem Güçlü, Erden Kosova ve Fatih Özgüven
http://www.prideistanbul.org/

0 yorum: